Zázemí nebo vězení?

09. 12. 2008 | † 23. 06. 2009 | kód autora: uHi

Rodina RoDiNa RODINA

Co si představíte pod slovem "rodina"? Rodiče? Sourozence? Širší okruh příbuzných - dědečka, babičku, tetičky, strýčky, bratrance, sestřenky... Nebo snad spíš přátele, s kterými si rozumíte, s kterými trávíte spoustu času a s kterými je vám fain?

Viděla jsem hezký citát - Přátelé jsou rodina, kterou si smíte vybrat sami. Ať se na to dívám jak chci, tak se mi zdá, že na tom bude něco pravdy. Přátelé nás podrží, pomohou a jsme s nimi rádi, protože jsou to naši přátelé, kterým rádi pomůžeme a kterým jsme oporou.

Dá se to samé říct i o rodině? Co vlastně znamená rodina? Je to porozumění, pomoc, pochopení, láska a pohoda? Nebo ji spíš symbolizuje řád, pravidlo, výchova, kárání a tresty? Možná to, možná ono. Kdo to může posoudit? A co se vlastně od rodiny požaduje? Zázemí? Pocit mít se komu svěřit, komu vybrečet na rami, nebo je lepší před nimi radši utíkat, aby pak nenaráželi na naše slabosti?

Upřímně ze srdce závidím těm, kdo si s rodiči mohou promluvit o čemkoli, aniž by to zanechalo nějaké neblahé následky. Kdo ví, možná jsme to právě my, synové a dcery, kdo nutí rodiče aby byli takoví, jací jsou. Možná je to spíš naše než jejich vina. Možná my jsme je naučili se tak chovat, možná my jsme jim ukázali, že demokracie není správná volba, že pořádek udrží jen diktatura. Možná si za tohle všechno můžeme sami, v nějakém období, kdy jsme si mysleli, že máme vlastní hlavu a že máma s tátou už nad námi nemusí držet ochrannou ruku a že nám ta ochranná ruka brání ve výhledu na slunce. Možná jsme je my sami změnili, ale dá se to vzít zpátky? Dá se s nimiještě vycházet? Být s nimi jako přátelé, ne jako hierarchická miniatura egyptského státu, kdy panovník může vše a otrok nic? Můžeme s nimi mluvit jako rovný s rovným, bez strachu z trestu a otevřeně? Jako přítel s přítelem?

A byla by to vůbec potom ještě rodina???


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.